czwartek, 26 września 2013

Piraci drogowi na celowniku - szykują się zmiany w prawie.


Komenda Główna Policji chce zaostrzenia kar dla kierowców znacznie przekraczających dozwoloną prędkość. Projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami przewiduje możliwość czasowego odbierania prawa jazdy za ,,rażące naruszenie prędkości”.


Według proponowanych zmian, rażącym jest przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h. Kierowca, który popełni takie wykroczenie, traciłby prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeśli przez ten czas zostałby złapany za kierownicą dwukrotnie, trafiłby prawo jazdy bezterminowo.

Dziś za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h prawo przewiduje 10 pkt. karnych oraz grzywnę w wysokości od 400zł do 500zł. Wraz z propozycją odbierania prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości, rozważana jest też możliwość podniesienia wysokości mandatów karnych nawet do 2 tys. zł.

Rozważana jest też propozycja, zgodnie z którą pieszy na pasach miałby absolutne pierszeństwo przed pojazdami. W świetle obecnych przepisów, kierowca jest zobowiązany do zatrzymania pojazdy dopiero wtedy, gdy pieszy znajduje się już na pasach.

Według policyjnych statystyk, w 2013 roku doszło do 37 tys. wypadków, w których zginęło 3,5 tys. osób (z czego 1 tys. pieszych). W około 30% przyczyną była nadmierna prędkość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz