Z odezwą o skrócenie czasu pracy w dzień wigilijny zwróciło się także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. OPZZ, bez wskazywania konkretnej godziny, zwróciło się do pracodawców z prośbą o wcześniejsze zwolnienie pracowników ,,wszędzie tam, gdzie jest to możliwe”.
Do apeli przychyliła się m.in. sieć sklepów Biedronka. Zakupy w tych sklepach w Wigilię będzie można zrobić od godziny 7 do 14. Właściciel sieci w oficjalnym komunikacie pisze: „Decyzja o skróceniu czasu pracy w Wigilię podjęta przez Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów Biedronka, ma na celu umożliwienie pracownikom przygotowania i spędzenia tradycyjnego wieczoru wigilijnego. Jednocześnie klienci będą mieli możliwość dokonania dodatkowych zakupów”.
Do godziny 15 czynne będą sklepy sieci Carrefour. W przypadku sklepów franczyzowych Carrefour Express, decyzja o wcześniejszym skończeniu pracy leży w gestii właścicieli. W Wigilię nie zrobimy natomiast zakupów w sklepach Tesco – te 24-go grudnia będą całkowicie zamknięte.
Zgodnie z prawem pracy, pracodawca ma możliwość skrócenia czasu pracy w Wigilię bądź też uczynienia go całkowicie wolnym od pracy. W przypadku, gdy pracodawca jednostronnie zwolni pracowników z pracy tego dnia, lub też nakaże im zakończenie pracy wcześniej, nie ma prawa zmniejszyć im wynagrodzenia.
Pracodawca może też skorzystać z nowych przepisów o elastycznym rozliczaniu czasu pracy a konkretnie – zapisu o odpracowaniu prywatnych wyjść z pracy. W takim przypadku, pracodawca uzgadnia z pracownikami, iż ci złożą podanie o wcześniejsze zakończenie pracy w Wigilię, w zamian pracować będą dłużej innego dnia by odpracować zaległe godziny. W takim przypadku przedsiębiorstwo nie traci na nieobecności pracowników w Wigilię gdyż, zgodnie z art. 151 p. 21 k.p., nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz